Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of Hydrogen molecule is 3.32×1024 grams if 1023 hydrogen molecules per second strike 2 cm2 of wall at an angle of 45° with the normal, when moving with a speed of 105 cm/s. The pressure exerted on the wall is nearly

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2350N/m2

b

3320N/m2

c

1350N/m2

d

1660N/m2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Pressure P=FA=ΔPΔt(A)P=2mVcosθΔtANall given values of various physical quantities are converted into MKS system; mass=3.32×1024×103kg;velocity=103m/s;cos45=12;N=1023= avagadro number;time=1 sec;Area=2×104meter2P=2×3.32×1024×103×103×cos45×10231×2×104P=2350N/m2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring