Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of sucrose to be added to 300 g of water to lower its vapour pressure by 1.0 mmHg at 25°C is (Given: p( water )=23.8mmHg

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

215.2 g

b

249.9 g

c

329.4 g

d

342.2 g

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Since. p=x1p1 we get

x1=pp1=23.81.023.8=0.958 Now x1=n1n1+n2=(300/18)mol(300/18)mol+m/342gmol1

Equating these two, we get

(300/18)(300/18)+(m/342g)=0.958 or m={(300/18)(10.958)}(342g)0.958=249.89g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring