Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of the earth is 6 × 1024 kg and that of the moon is 7.4 × 1022 kg. If the distance between the earth and the moon is 3.84 × 105 km, calculate the force exerted by the earth on the moon (G = 6.67 × 10-11 Nm2kg-2).


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2 × 1020 N

b

2.8 × 1020 N

c

4 × 1020 N

d

4.6 × 1020 N 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that, Mass of the earth, Me = 6 × 1024 kg
Mass of the moon, Mm = 7.4 × 1022 kg
Distance between earth and moon, r = 3.84 × 105 km = 3.84 × 108 m
Gravitational force, G = 6.67 × 10-11 Nm2kg-2
Now, we know that force, F = GMeMmr2
⸫ F = 6.67 × 10-11 × 6 × 1024 × 7.4 × 1022(3.84 × 108)2 = 2 × 1020 N
So, the force exerted by the earth on the moon is 2 × 1020 N.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring