Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass ofBaSO4 formed upon mixing 100 mL of 20.8% BaCl2 solution with 50 mL of 9.8% H2 SO4 solution will be (relative molar masses: Ba= 137, Cl= 35.5, S =32, H =1 and O =16)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

23.3 g 

b

33.2 g

c

30.6 g

d

11.65 g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Amount of  BaCl2in 100 mL of 20.8% BaCl2 =mM=20.8g(137+2×35.5)gmol1=0.1mol

Amount of H2SO4 in  50 mL of 9.8% H2SO4

mM=(9.8/2)g98gmol1=0.05mol

From the reaction BaCl20.1 mol +H2SO40.05 molBaSO4+2HCl

We conclude that 0.05 mol of BaSO4 will be formed

Hence, mBaSO4=(0.05mol)233gmol1=11.65g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring