Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The maximum kinetic energy of photoelectrons ejected from a photometer when it is irradiated with radiation of wavelength 400nm is 1eV. If the threshold energy of the metal surface is 1.9eV. Select the correct statement(s).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The maximum K.E. of photoelectrons when it is irradiated with 500nm photon will be 0.42eV

b

The maximum K.E. of photoelectrons when it is irradiated with 500nm photon will be 1.725eV

c

The longest wavelength which will eject photoelectrons is nearly 6100

d

The value of hc is 11600 eV

answer is A, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

hcλ=ϕ0+Kmax hc4000=(1.9+1)eV=2.9 eV hc=(4000)(2.9)=11600 eV

Now, for λ=500 nm=5000 A, we have

116005000=1.9+Kmax

2.32=1.9+Kmax

Kmax=0.42 eV

The longest wavelength which will eject photoelectrons is given by

λmax=hcϕ0=116001.9=6105 A

λmax=6100 A

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring