Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The maximum potential energy of a block executing simple harmonic motion is 25 J.  A is amplitude of oscillation. At A/2, the kinetic energy of the block is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9.75J

b

18.75J

c

12.5J

d

37.5J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The maximum potential in an S.H.M is given by 

12kA2=25

Potential energy of the simple harmonic oscillation at x is given by 

U = 12kx2

At x = A/2, U is

12KA22=254

We know total kinetic energy is given by T = K + U. 

Also, T is equal to the maximum potential energy. 

K+U=25

Therefore, at U = 25/4

K=25254=18.75J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring