Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The maximum values of the alternating voltages and current are 400 V and 20 A respectively In a circuit connected to 50 Hz supply and these quantities are sinusoidal. The instantaneous values of the voltage and current are 200 2 V and 10 A, respectively. At t = 0, both are increasing positively. Determine the power consumed in the circuit.(in watts)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3864.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image
Question Image

ω=2πf=(100π)rad/s

From the above two figures, we can write 

V=400sin(ωt+θ1)=400sin[100πt+π4] i=20sin(ωt+θ2)=20sin[100πt+π6]

Phase difference between V and i

ϕ=(π/4π/6)=π12  or  150 P=Vrmsirmscosϕ=(4002)(202)cos150=3864  W

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring