Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mean and standard deviation of a distribution of weights of a group of 20 boys are 40 kgs and 5 kgs respectively. If two boys of weights 43 kg and 37kg are excluded from this group, then the variance of the distribution of weights  of the remaining group of boys is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

26.18

b

5.27

c

26.78

d

5.17

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mean of 20 boys   =40i=120xi=20×40=800 sum of weights of 20 boys  =800.
Sum of weights of 18 boys  =8004347=720.
Mean of 18 boys  =72018=40.
Variance of 20 boys  =25i=120(xix¯)2=20×25=500
 i=118(xix¯)2=500(4340)2(3740)2=482
Variance of 18 boys  48218=2419=26.78

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring