Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mean pressure is 6K5 in SI unit, which rain renders to vertical windshield of automobile, moving with constant velocity of magnitude v=12 m/s. Consider that raindrops fall vertically with speed  u=5 m/s. The intensity of rainfall deposits h=2cm of sediments in time τ=1  minute. [ρ=103kg/m3 is the density of liquid] (Assume collisions are perfectly inelastic). Calculate K.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let in time t, m mass of liquid collides with windshield. So
F=|pfpit|=|0mvt|=mvt
λdensity of liquid molecules in air so
m=Svt×λ=Svλt
Where S surface area of the windshield
F=Sv2λMean  pressure=FS=λv2.....(1)
Now as we assumed that λ is the density of liquid molecules of drops in air so in τ time UτS0 volume of liquid will strikes on the surface of earth so mass of liquid strikes on the earth in time interval τ will be
m0=S0uτλS0ρh=S0uτλλ=ρhuτ
Putting this value in equation (1), we have
Mean pressure =ρhv2uτ=485

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring