Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The M.I of a uniform disc about an axis passing through its centre and perpendicular to its plane is 1 kg m2. It is rotating with an angular velocity of 100 rad s-1. A second disc of same mass and radius is joined to it coaxially. Now these two discs together continue to rotate about the same axis. Then the lose in kinetic energy in kilo joules is _____

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

In  this case the total angular momentum is conserved

I1ω1=I2ω2ω2=50rad/s

Final Kinetic energy= 12×2×502=2500J

Initial kinetic energy =12×1×1002=5000J

Loss in Kinetic energy = 2500J=2.5 KJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring