Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The minimum light intensity that can be perceived by the eye is about 10-10 W /m2 .The number of photons of wavelength
5.6 x10-7 m that must enter the pupil of are 10-6m2 per sec for vision is approximately (use h =6.6x10-34 Joule -sec)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3x103 photons

b

3 x 105 photons

c

3 x104 photons

d

3x102 photons

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that I=1010W/m2=1010Js1m2 Let the number of photons required be n. Then 
nhv106=1010  or  n=106×1010hv or  n=1016λhc =1016×56×107662×10343×108=3×102 photons 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring