Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The molarity of H3PO4(d=1.8g/mL) is 18 M. Hence, mass percentage and molality are: 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

98, 500

b

98, 18

c

18, 32.4

d

98, 32.4

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Density = 1.8 g/mL
Molarity = 18 M = 18 mol H3PO4 in 1 L solution
1000 mL solution has H3PO4= 18 mol = 18 × 98 g
100 mL = (1800 g) solution has H3PO4 = 18 × 98 g
H3PO4 by mass o/o (by weight of solution) 

=18×981800×100=98%

or (180018×98)gH2O (solvent) H3PO4=18×98g

2g solvent has H3PO4=98g=1molH3PO4

1g=1000g solvent has H3PO4=500 molal 

Thus, 98%, 500 molal.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring