Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The motion of a body is given by the equation  dv(t)dt=6.03v(t). where  v(t) is speed in m/s and  t in sec . If body was at rest at t=0 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The terminal speed is 2.0 m/s

b

The speed varies with the time as  v(t)=2(1e3t)m/s

c

The speed is 0.1m/s  when the acceleration is half the initial value

d

The magnitude of the initial acceleration is  6.0m/s2

answer is A, B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 dvdt=63vdv63v=dt
Integrating both sides,  dv63v=dt
 loge(63v)3=t+K1 loge(63v)=3t+K2(i)
At t=0,v=0loge6=K2
Substituting  the value of  K2 in equation (i)
loge(63v)=3t+loge6 
 loge(63v6)=3te3t=63v6 63v=6e3t3v=6(1e3t) v=2(1e3t)

v terminal =2 m/s (when t=)
 Acceleration  a=dvdt=ddt[2(1e3t)]=6e3t
Initial acceleration = 6 m/s2.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring