Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The motion of a particle is described by the equation x=a+bt2 where a=15cm and b=3cm. Its instantaneous velocity at time 3 sec will be:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16 cm/sec

b

36 cm/sec

c

32 cm/sec

d

18 cm/sec

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

x=a+bt2 v=dxdt=0+2bt

At t=3sec

v=2×3×3=18cm/sec(Asb=3cm)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring