Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The number of moles of Fe2O3 formed when 5.6 lit of O2 reacts with 5.6g of Fe?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.125

b

0.01

c

0.05

d

0.10

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

5.6 lit of O2=5.622.4=0.25moles ; 5.6g of Fe = 5.656=0.1mol

4Fe+3O22Fe2O3 4mol  3mol        2mol     ?     0.25 nFe=0.253×4=0.33mol

But only 0.1mol 'Fe' is given, So 'Fe' is Limiting reagent.

The number of moles of Fe2O3 formed by 0.1mol of 'Fe' =0.14×2=0.05moles

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring