Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The number of oxygen atoms in 24.9 g of CuSO45H2O is ( molar mass of Cu=63gmol1 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.01×1024

b

5.42×1024

c

2.41×1024

d

5.42×1023

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Molar mass of CuSO45H2O=(63+32+4×16+5×18)gmol1=249gmol1

Amount of CuSO45H2O in the given mass is n=mM=24.9g249gmol1=0.1mol

Number of oxygen atoms =9×(0.1mol)6.022×1023mol1=5.42×1023

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The number of oxygen atoms in 24.9 g of CuSO4⋅5H2O is ( molar mass of Cu=63gmol−1