Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The number of times a wheel of radius 28 cm must rotate to go 352 m is[[1]].
 


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The number of times a wheel of radius 28 cm must rotate to go 352 m is 200.
Given the distance is 352 m and the radius of wheel is 28 cm.
Circumference = 2πr
=2× 22 7 ×28 =176 cm
Now, since a wheel have to go 352m and it can go 176cm in one rotation,
We have to divide both to get the number of rotations
Since, distance is in m we have to convert it into cm.
= 352×100cm
= 35200cm
Rotations required is
= 352×100 176
= 200
Rotation to go 352 m is 200.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring