Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The osmotic pressure of blood at 27°C is 8.21atm. the amount of glucose should be used per litre for an intravenus injection so that it is isotonic with blood is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

42 g

b

20 g

c

60 g

d

36 g

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given:

Osmotic pressure of solution, π=8.21 atm

Temperature, T=27=27+273=300K

Osmotic pressure of solution is given by the formula, π=CRT

C = Concentration in mole/litre

R = Universal Gas Constant = 0.0821 L(atm)/mol.K

π=CRT

C=πRT     =8.210.0821×300     =0.33 mole/litre 

 

Concentration = no. of moles/Volume 

Here volume is 1 litre.

Concentration = no. of moles = weight / molecular weight

Molecular formula of glucose = C6H12O6

Molecular weight of glucose = 6×12+1×12+6×16=180 gm

Concentration = weight/molecular weight

0.33=weight/180

weight=0.33×180=60 gm

 

The amount of glucose should be used per litre for an intravenus injection so that it is isotonic with blood is 60 gm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring