Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The passage of electricity through dil H2SO4 for 16 minutes liberates a total of 224 ml of H2.The strength of the current in amperes will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5A

b

3A

c

4A

d

2A

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

H2 liberates 224 ml for time 16 mins
t=16x60sec,
We have to find out strength of the current i=?
If weight of 22400 ml of H2 is 2 gram then , 

 Weight of 224 ml of H2=2100=150gram
Now we have WH2=150, EH2=1g, E=1 (2H++2e-H2 ,  E=22=1)
According to Faradays first law.
W=E×i×t96500
By putting all above values in equation
150=1×i×16×6096500 i=9655×16×6=2.01A

Hence option D is correct.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring