Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The percent composition of an organic compound A is carbon : 85.71% and hydrogen 14.29%. Its vapour density is 14. Consider the following reaction sequence :

A  C12/H2O B  (2)H3O+(1)KCN/EtOH C. Identify C.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Question Image

b

Question Image

c

HO-CH2-CO2H

d

CH3-CH2-CO2 H

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

   C                H       85.71          14.29 85.7112       14.291 7.14 7.14             14.297.14 C:H=1:2 E.F=CH2 , Its wt.=14 Given VD=14, Mol. Wt.=2×14=28 n=2814=2 M.F=CH22=C2H4

Now,   CH2=CH2Cl2/H2O CH2Cl-CH2OH(2)H3O+(1)KCN/EtOH                                                                                      CH2OH-CH2-CO2H 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring