Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The potential energy of a particle of mass 5kg moving in the xy plane is given as U=7x+24y joules x and y in meters. Initially at t=0 the particle is at origin (0, 0) moving with a velocity of v=6[2.4i^+0.7j^]m/s then

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The magnitude of velocity of the particle at t= 4sec is nearly 25m/s

b

The direction of motion of the particle initially at t=0 is at right angles to the direction of acceleration

c

The magnitude of acceleration of the particle is 5 m/s2

d

The path of the particle is circle

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

F=7i^24j^, a=75i^245j^, v(t=4)=20i^15j^

by using equation of motion va not always as a is constant However initially v.a=0

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring