Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The potential energy possessed by a soap bubble, having surface tension equal to 0.04N/m of diameter 1 cm. is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8π×10-6J 

b

2π×10-6J 

c

6π×10-6J 

d

4π×10-6J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given,

Surface tension T=0.04N/m Diameter d=1cm=0.01m radius r=0.005m

we know that,

potential energy = Surface tension × Surface area

As soap bubble has two surfaces,

Total area=2×4πr2 potential energy =(0.04)×[2×4π×(0.005)2] potential energy =8π×10-6J.

Hence the correct answer is 8π×10-6J.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring