Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The pressure acting on a submarine is 3×105Pa at a certain depth. If the depth is doubled, the percentage increase in the pressure acting on the submarine would be : (Assume that atmosphere pressure is 1×105 Pa; density of water is 103kgm-3 , g = 10ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5200%  

b

2005% 

c

3200% 

d

2003%

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

P=3×105Pa, P=1×105Pa

The following formula can be used to calculate the pressure at depth h:

P=P+hρg______(1)

substituting the values,

3×105=1×105+hρg hρg=2×105_______(2)

from the question hρg value when the height gets doubled is,

2hρg=4×105_____(3)

Thus, the pressure increased as the height increased,

P'=P+2hρg=(1×105)+(4×105)=5×105Pa

The percentage pressure increase is,

Percentage increase=Final pressure(P')-initial pressure(P)initial pressure×100

Percentage increase=(5×105)-(3×105)(3×105)×100.

Percentage increase=2003%

Hence the correct answer is 2003%.

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring