Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The pressure of the gas was found to decrease from 720 to 480 mm. When 5g of sample of activated charcoal was kept in a flask of one litre capacity maintained at 27°C. If the density of charcoal is 1.25gm/mL. The volume of gas adsorbed per gm of charcoal at 480 mm of Hg is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100.61 mL

b

80.03mL

c

100.08 mL

d

32.20 mL

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

V2=P1V1P2=720×1000480=1500ml

Volume of gas in the flask =1000- Volume of 

Charcoal =100051.25=996ml

Total volume of gas adsorbe by charcoal  1500996=504ml

Volume of gas adsorbed by per gram of charcoal  =5045=100.8ml

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring