Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8

Q.

The price of 1kg of Prawns is Rs 150. Mehul has sold 10kg Prawns today. How much money did he get for that?

see full answer

High-Paying Jobs That Even AI Can’t Replace — Through JEE/NEET

🎯 Hear from the experts why preparing for JEE/NEET today sets you up for future-proof, high-income careers tomorrow.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1400

b

1450

c

1550

d

1500

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given:
Price of 1kg prawns = Rs 150

To Calculate:
cost of 10kg prawns

Price of 10kg prawns =150×10=Rs 1500

Hence, Option C is the correct answer.

Watch 3-min video & get full concept clarity

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

score_test_img

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon