Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The purity of H2O2 in a given sample is 85%. The weight of impure sample of H2O2 which requires 10 ml of M/5KMnO4 solution in a titration in acidic medium is gram

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0.2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 In acidic medium KMnO4 undergoes reduction.

Milliequivalents of ​MnO4-= Milliequivalents of H2O2
10×M5×5=Milliequivalents of  H2O2
⇒ Milliequivalents of ​H2O2=10

Weight of H2O2=10×10-3×322=0.17 g

Weight of 85% impure H2O2=10085×0.17=0.2 g

Therefore, the weight of impure H2O2 is 0.2g.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring