Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The radius of water molecule having density 1g mL-1 is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

19.25 Ao

b

1.925 Ao

c

73.46 Ao

d

7.346 Ao

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

.Volume of 1gm water molecules= 1cm3

Volume of 181​ mole of water= 10−6m3

181​ mole of water= 6.023×1023×181​ molecules of water

Volume of 181​×6.023×1023 molecules= 10−6m3

Hence, Volume of one water molecule= 0.2988×10−28m3

Let. the radius of water molecule be r

0.2988×10−28=34​×π×r3

r=0.1925 nm=1.925A˚

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring