Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The ratio of maximum acceleration to maximum velocity in a simple harmonic motion is 10 s-1. At, t = 0 the displacement is 5 m. What is the maximum acceleration? The initial phase is π4.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

750 2 m/s2

b

5002 m/s2

c

500 m/s2

d

750 m/s2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Maximum velocity in SHM, νmax=

Maximum acceleration in SHM, Amax=2

Where a and ω are amplitude and angular frequency.

Given that, Amaxvmax=10 i.e., ω=10 s-1

displacement is given by x=a sinωt+π/4 at t=0, x=5

5=a sin π/4  5=a sin 450a=52 Maximum acceleration Amax=2=5002 m/s2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring