Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The reaction below can be used as a laboratory method for preparing small quantities of Cl2(g) . If a 49 g sample that is  96 %  K2Cr2O7   by mass is allowed to react with 325 mL of  HCl(aq) with a density of 1.15 g/ml and 30.1% HCl by mass, how many grams of  Cl2(g)  are produced? 
   K2Cr2O7 +HCl CrCl3+Cl2+H2O+KCl
(Atomic weights: K = 39, Cr = 52, Cl = 35.5)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

68.16g

b

45.64g

c

34.08g

d

53g

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

K2Cr2O7 +14HCl 2CrCl3+3Cl2+7H2O+2KCl

nCr2O72=49×0.96×1294=0.16 wHCl=325×1.15×0.301=112.5g nHCl=112.536.5=3.08Limiting reagent is dichromate. wCl2=31×0.16×71=35.01g 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring