Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The reaction time for an automobile driver is 0.7 sec. If the automobile can be decelerated at 5 m/s2 calculate the total distance travelled in coming to stop from an initial velocity of 8.33 m/s after a signal is observed.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12.77 m

b

14.82 m

c

16.83 m

d

19.65 m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

a = −5m/s2
u = 8.33m/s
v = 0
v2 = u2 + 2as
0 = (8.33)2 − 10s

⇒(8.33)2/10​ = s = 6.93

distance in reaction time 
 = 0.7×8.33
 = 5.831
total =12.769

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring