Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The relative density of a material of a body is found by weighing it first in air and then in water. If the weight of the body in air is W1=8.00±0.05N and the weight in water is W2=6.00±0.05N, then the relative density ρr=W1/W1W2with the maximum permissible error is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.00±5.62%

b

4.00±0.62%

c

4.00±3.2%

d

4.00±0.82%

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

 Relative density ρr=W1W1W2=8.008.006.00=4.00Δρrρr×100=ΔW1W1×100+ΔW1W2W1W2×100 =0.058.00×100+0.05+0.052×100=5.62% ρr=4.00±5.62%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring