Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

 The resistance of a thin silver wire is (1.0Ω at 20°C). The wire is placed in a liquid bath and its resistance rises to 1.2Ω. What is the temperature of the bath? α for silver is 3.8×10-3/C  .

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

T=72.6°C

b

T=89.6°C

c

T=49.6°C

d

T=116.6°C

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

R(T)=R01+αT-T0

Here, R(T)=1.2Ω,  R0=1.0Ω,  α=3.8×10-3/C   and T0=20°C

Substituting the values, we have 1.2=1.01+3.8×10-3(T-20)

or

3.8×10-3(T-20)=0.2

Solving this, we get

T=72.6°C

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring