Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The second’s hand of a clock is 2.0 cm long. The average speed and modulus of average velocity of the tip of the seconds hand in 15 s are                                 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

π15cms1,(215)cms1

b

2π15cms1,(215)cms1

c

π15cms1,(2215)cms1

d

π2cms1,(215)cms1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that the tip of seconds hand started at A and reached B in 15s

r = 2.0s

Question Image

Distance =2πr4=πr2

Displacement = AB

From ΔOAB

AB2=OA2+OB2

AC2=22+22

AC2=4+4=8

AC=22

Average speed v=st=π15cms1

Average velocity v=st=2215cms1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring