Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The semi-vertical angle of a cone is 45°. If the height of the cone is 20.025, then its approximate lateral surface area, is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4012π

b

none of these

c

3992π

d

4002π

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let r be the radius, h be the height and I be the slant

height of a cone of semi-vertical angle 45°. Then,

r=h and I=2h

Let h=20 and h+Δh=20.025Δh=0.025

Let S be the lateral surface. Then,

S=2πh2                                             [S=πrlS=πh×2h]dSdh=22πh dSdhh=20=402π ΔS=dSdhΔhΔS=402π×0.025=2π

Also, at h=20, we have S=4002π

 S+ΔS=4002π+2π=4012π

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring