Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The shadow of a tower is 30 meters when the sun's altitude is 30∘. When the sun's altitude is 60° then the length of shadow will be [[1]].


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question ImageIn fig. AB is the tower , BC is the length of the shadow of tower when altitude is 30° i.e the angle of elevation of the top of the tower from the tip of the shadow is 30°  and DB is the length of the shadow, when the angle of elevation is 60°
Given, BC = 30 m
In triangleABC,
Tan30°=ABBC
Or, 13=AB30
Or, AB=303=103 m
Again, In triangle ABD,
Tan60°=ABBD
Or, 3=103BD
Or, BD = 10m
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring