Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The silver ion in a solution is precipitated by addition of chloride ion. The final volume of solution is 500 mL. What should be the concentration of Cl- ion if not more than 0.10 mg of Ag+ ion remains unprecipitated?
( Ksp(AgCl) = 1.0 x 10-10 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.4×105M

b

1.9×106M

c

5.4×104M

d

1.9×107M

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Ag+=0.1mg=0.1×103g in 500mLH2O =0.1×103108mol in 500mLH2O =0.1×103×2108mol in 1LH2O =1.85×106M Ag+Cl=1.0×1010  Cl=1.0×10101.85×106 =5.4×105M

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring