Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The solubility of urea in methanol is 17g urea/ 100ml methanol.Density of methanol is 0.792 g/ml at 293k at which vapour pressure of methanol is 96.0mmHg.Thus vapour pressure of saturated solution of urea in methanol is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

80.12mmHg

b

90.27mmHg

c

86.11mnHg

d

88.03mmHg

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Wt. of urea = 17g

vol. of methanol = 100ml

Density of methanol = 0.792g/ml

Weight of methanol = 79.2g

VP of CH3OH = 96mm of Hg

VP of sol. of urea in CH3OH =?

For a dilute sol.

                      \frac{P^o-P}{P^o}=\frac{n_2}{n_1+n_2}

                   \frac{96-P}{96}=\frac{(\frac{17}{60})}{(\frac{79.2}{32})+(\frac{17}{60})}

       \frac{96-P}{96}=0.103

      P = 96 - 9.85 =86.15mm of Hg

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring