Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The solubility of urea in methanol is 17g urea/100ml methanol. Density of methanol is 0.792 g/ml at 293k at which vapour pressure of methanol is 96.0mmHg. Thus vapour pressure of saturated solution of urea in methanol is ____ mmHg. (nearest integer)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 86.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Wt. of urea = 17 g
vol. of methanol =100 ml
Density of methanol = 0.792 g/ml
Weight of methanol =79.2g
VP of CH3OH=96 mm of Hg
VP of sol. of urea in C3OH=?
For a dilute sol.

Po-PPo=nsns+no 96-P96=176079.232+1760 96-P96=0.103
P=96-9.85=86.15 mm of Hg

Hence, the correct answer 86 mm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring