Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The specific heat of Argon at constant volume is 0.3122kJ/kg K. Find the specific heat of Argon at constant pressure if R = 8.314 kJ/kmole K. (Molecular weight of  argon = 39.95) in J/kg K is .

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

302.5

b

230.5

c

530.2

d

520.3

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Cv=0.3122kj/kgk;Cp=?R=8.314kj/k mole; M=39.95gmCpCv=R;MCpCv=RCpCv=RMCp=Cv+RM=0.3122+8.314×10339.95×103=0.3122+0.281=0.5203kj/kgk=520.3J/kgK 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The specific heat of Argon at constant volume is 0.3122kJ/kg K. Find the specific heat of Argon at constant pressure if R = 8.314 kJ/kmole K. (Molecular weight of  argon = 39.95) in J/kg K is .