Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The speed of a small object undergoing uniform circular motion is 4m/s. The magnitude of the change in the velocity during 0.5 seconds is also 4m/s.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

the radius of the circle  is 6πmetre.

b

the centripetal acceleration of the object is 8π3m/s2

c

the radius of circle is 3πmetre.

d

the angular speed of object is 2π3rad/sec.

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If the angular displacement is θ for 0.5 seconds, then the magnitude of change in velocity is ΔV=v2+v22v2cosθ=2vsinθ2

        ΔV=2×4sinθ2 Or θ2=π6   &  θ=π3

   ω=θ0.5=2π3rad/s

R=vω=4×32π=6πm and centripetal acceleration =v×ω×2π3=8π3m/s2.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring