Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The standard reduction potential for Cu2+/Cu is +0.34V. If  Ksp of Cu(OH)2 is 1.0 × 10-19, the reduction potential at pH =14 for the above couple is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

–0.22V

b

–0.80V

c

+0.22V

d

+0.80V

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here we have Ksp of Cu(OH)2=1.0×10-19
Here Ksp=solubility product
Standard reduction potential for Cu2+/Cu=+0.34V
What will be the reduction potential at pH=14
pH is given by 
pH=-log[H+]=14  or [H+]=10-4
Hence [OH-]=1M[H+][OH-]=10-4
For Cu(OH)2
Cu(OH)2Cu2++2OH-
Now Ksp=[Cu2+][OH-]2
For the reaction Cu2++2e-Cu,  n=2
Therefore, 

Ecell=Ecell0-0.0591nlog1[Cu2+]

By substituting above values

Ecell=0.34-0.05912log 11×10=19

Ecell=-0.22V

Hence option D is correct.
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring