Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The standard reduction potential of a silver chloride electrode (metal-sparingly soluble salt electrode) is 0.209V and for silver electrodes 0.80V. If the moles of AgCl than can dissolve in 10L of 0.01M NaCl solution is represented as 10x. Then x is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 7.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ECl/AgCl/Ag0=EAg+/Ag0+0.05911logKSP      0.209=0.80+0.05911logKSP        KSP=1010
Let solubility of AgCl in 0.01M solution is y then  1010=y(y+0.01)y=108
  moles of AgCl dissolved in 10L=108×10=107

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring