Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The stopping potential for electrons from a photosensitive surface illuminated by light of wavelength 491 nm is 0.710V. When the incident wavelength is changed to a new value, the stopping potential is 1.43V. The new wavelength is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

309 nm

b

329 nm

c

382 nm

d

400 nm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

  Energy of photon, E=1240λ(nm)eVE=1240491eVE=2.53eV Work function =ϕ0=EV0e=2.530.710=1.82eV

For case 2 , work function wil remain sameE=hcλ-ϕoVoe=E-ϕo1.43+ϕo=E1.43+1.82=EE=3.25eVSo, λ=12403.25nm=382nm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The stopping potential for electrons from a photosensitive surface illuminated by light of wavelength 491 nm is 0.710V. When the incident wavelength is changed to a new value, the stopping potential is 1.43V. The new wavelength is: