Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The strength of 11.2 volume solution of H2O2 is [Given that molar mass of H =1 g mol-1 and O = 16 g mol-1]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.7%

b

34%

c

13.6%

d

3.4%

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

11.2 volume strength of H2O2 indicates that 11.2 L of oxygen gas is produced from 1 liter of H2O2 solution. Decomposition reaction of H2O2 is:

2H2O22H2O+O2

Above reaction states that 2 moles or 68 g of hydrogen peroxide forms 22.4 L of oxygen gas. Mass of hydrogen peroxide required for the formation of 11.2 L of oxygen gas is:

22.4 L O2=68 g H2O211.2 L O2=11.2 L O2×68 g H2O222.4 L O2 =34 g H2O2
Total volume of solution is 1 L and the strength of H2O2 is 34 g/L.

Strength of 11.2 volume solution of H2O2 is calculated as:

1000 mL (or 1 L)=34 g H2O2100 mL=100 mL×34 g H2O21000 mL =3.4%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring