Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The sulphate of a divalent element contains 42.2% element. The equivalent mass would be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

17.0

b

35.0

c

51.0

d

68.0

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Equivalent mass of SO42- is:

Equivalent mass=32+642=48

Percentage of SO42- is 57.8% 100-42.2%.

Assume that equivalent mass of compound is a. Then the value of a is calculated as:

a×57.8%=48                 a=83.04

Equivalent mass of element is calculated as:

Equivalent element mass=Equivalent mass of compound-Equivalent mass of sulphate Equivalent element mass=83.04-48=35.0

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring