Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The surface of a metal is illuminated alternately with photons of energies E1 = 4eV and E2 = 2.5eV respectively. The ratio of maximum speeds of the photo electrons emitted in the two cases is 2. The work function of the metal in (eV) is ___________.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

From the Einstein’s photoelectric equation Energy of photon
=Kinetic energy of photo electrons +Work function
Kinetic energy =Energy of Photon – Work Function
Let ϕ0 be the work function of metal and v1 and v2 be the velocity of photoelectrons. Using Einstein’s photoelectric equation we have
12mv12=4ϕ0(i12mv22=2.5ϕ0 (ii)12mv1212mv22=4ϕ02.5ϕ0(2)2=4ϕ02.5ϕ0104ϕ0=4ϕ0ϕ0=2eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring