Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The switch S has been closed for long time and the electric circuit shown carries a steady current. Let C1=3.0  μF,  C2=6.0  μF,  R1=4.0  ,  and  R1=7.0  . The power dissipated in R2 is 2.8 W

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The charge on capacitor C1 is 240  μC

b

Long time after switch is opened, the charge on C1 is 660  μC

c

The power dissipated to the resistor R1 is 1.6 W

d

The charge on capacitor C2 is 440  μC

answer is A, B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

i=2×102A

PR1=i2R1=(2×102)2×4×103=1.6  W

QC1=VR1×C1=80×3×106=240  μC

QC2=VR2×C2=140×6×106=840  μC

QC1=EC1=220×3×106=660  μC

Question Image
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring