Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The system shown in Fig. is released from rest with mass 2 kg in contact with the ground. Pulley and spring are massless, and friction is absent everywhere. The speed of 5 kg block when 2 kg block leaves the contact with the ground is (force constant of the spring k = 40 Nm-1 and g = 10 ms-2

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2ms1

b

22ms1

c

2ms1

d

32ms1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let x be the extension in the string when 2 kg block leaves the contact with ground. Then tension in the spring should be equal to weight of 2 kg block:

Kx = 2g or x=2gK=2×1040=12m

Now from conservation of mechanical energy,

mgx=12Kx2+12mv2

2gxKx2m=2×10×12404×5=22ms1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring