Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The temperature coefficient of resistance of a wire is 0.00125 per oC. At 300K its resistance is 1 ohm. The resistance of the wire will be 2 ohm at

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1154 K

b

1100 K

c

1400 K

d

1127 K

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, R1 = 1Ω, R2 = 2Ω, t1 = 300K = 27o, t2 = ?

 

We have, α = (R2 - R1)(R1t2 - R2t1) 0.00125 = (2-1)(1×t2 - 2×27)                    = 1(t2- 54) (t2- 54) = 10.00125 = 800   

                                        t2 =854

Hence, t2 = (854 + 273) K= 1127K

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring