Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The temperature dependence of the resistance of a non-linear resistor is investigated in a laboratory having constant ambient temperature T0=20°C As the temperature is raised to T1=100°C, the resistance changes abruptly from R1=50Ω to R2=100Ω. On cooling the reverse abrupt change from 100Ω to 50Ω takes place at T2 = 90°C. When a voltage V = 80 volt is applied to the resistor, a periodically varying current is established in the circuit after some time. Assume Newton’s law of cooling is applicable to the resistor, the proportionality constant being d = 1.2 JK1s1. The heat capacity of the resistor is c = 3 J/K. Now answer the following question.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

By conceptual
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The temperature dependence of the resistance of a non-linear resistor is investigated in a laboratory having constant ambient temperature T0=20°C As the temperature is raised to T1=100°C, the resistance changes abruptly from R1=50Ω to R2=100Ω. On cooling the reverse abrupt change from 100Ω to 50Ω takes place at T2 = 90°C. When a voltage V = 80 volt is applied to the resistor, a periodically varying current is established in the circuit after some time. Assume Newton’s law of cooling is applicable to the resistor, the proportionality constant being d = 1.2 JK−1s−1. The heat capacity of the resistor is c = 3 J/K. Now answer the following question.